• Sebring Sprite
  • 3000 Mk1
  • 3000 Mk3
  • Meg + 3000's
  • 3000 Mk1
  • Jensen Healey
  • 100 "S Rep"
  • Sebring Sprite
  • 3000's
  • Frogeye Sprite
  • 3000
  • 100

Follow us:

2019 Speed Championship Results

Class 1 - Sprites - Sponsored by Peter May Engineering
Driver/venue Curborough Gurston Goodwood Shelsley Lydden
Hill
Castle Combe Harewood Harewood Loton Loton Gurston Shelsley Gurston Prescott Drop Total
Date 14/4 21/4 11/5 15/6 13/7 27/7 3/8 4/8 24/8 25/8 8/9 21/9 22/9 6/10
Target Time TT   TT TT   TT   TT   TT TT   TT      
                                 
Max Shand 12   12                         24
Colin Gale 9 12                           21
Steve Casson   9 9                         18
Robin Johnson 7 7 14
Garrow Shand 6   7                         13
Phil Gardner   6                           6
Lawrence Maudsley     6                         6
David Abram     5                         5
Ian Grainger   5                           5
Joe Mackrell Inv                             0
Pat Cooper Inv                             0
                                 
Class 2 - Big Healeys - Sponsored by Bill Rawles Classic Cars
 
Peter Walton 3 7 8                         18
John Ducker 9   5                         14
Trish C-P 6   6                         12
Pat Cooper   12                           12
Richard Mason 12                             12
John Tewson 9 9
Murray Shand 7                             7
Claire Giles   6                           6
Will Richards 5                             5
                                 
Class 3 - Jensen Healeys - Sponsored by Bill Rawles Classic Cars
 
Paul Baker 6 9* 8                         23
David Lane 8 6 6                         20
                                 
Class 4 - Modified Sprites - Sponsored by Peter May Engineering
                                 
                                 
Best 9 rounds count
* Denotes that an extra point has been awarded for breaking an existing course record
Inv = Invitation Driver